אישה עם מסכה לפנים בהנחה שהייתם פעם או פעמיים ברחוב בתקופה מיוחדת זו, קרוב לוודאי נחשפתם למצב שבו רבים חובשים על פניהם מסכות לפנים וזאת בגלל משבר הCOVID-19 הידוע גם בתור וירוס הקורונה. לא נופתע לשמוע שניסיתם לרכוש מסכה, ונתקלתם בתגי מחיר גבוהים או בהיעדר מסכות איכותיות. הופעת הנגיף בישראל ובעולם, גרמה למסכות הפנים להפוך למוצר מהמבוקשים ביותר בארץ, מה שגרם ליצרנים וספקים בכל העולם להעלות מחירים.

אין ספק כי בהלת הקורונה חדרה אף למדינתנו וזה מתבטא בין היתר בביקושים שוברי שיאים למסכות פנים על כל סוגיהן. לטובת שמירה על הבריאות בדרך הבדוקה והמקסימלית בפני נגיף ה"קורונה", עליכם לדאוג להיגיינה שלמה באמצעות היעזרות במסכות מגן לפנים.

במאמר זה תגלו את כל האינפורמציה שרציתם לקבל על מסכות פנים לקורונה.

כל הנתונים מופיעים בפוסט זה נועדו לספק אינפורמציה ותו לא ולא נחשבים להמלצה רפואית או שמא תחליף להתייעצות עם מומחה.

בימים אלו אמור על פי התוכנית לפעול בישראל קו ייצור של מסכות מסוג N95, וזאת בעקבות מכרז מקוצר שקיים משרד הבריאות ובאמצעותו נבחרה חברת "שיאון מדיקל" לצורך המשימה.

על פי הודעת החברה, עד 15 באפריל יסתיים ייצור הקו, והוא גם יספק 2 מיליון מסיכות לפנים בחודש. יחד עם זאת, בחודש הראשון יוכל הקו לספק 800 אלף מסכות פנים בלבד, ובחודש השני מיליון וחצי מסכות היגייניות. לאור כך, ברור איך המדינה תייצר את הכמות הדרושה לכל הפחות עד לחודש מאי. כידוע, בחודשים האחרונים המסיכות הפכו למוצר מבוקש בכל מדינות העולם הנאבקות בהתפשטות וירוס הCOVID-19.

מסיכות לפנים קורונה אפריל 2020

לפניכם מספר עובדות חשובות על מסיכות לפנים:

 1. מסיכות הפנים זמינות לרכישה במקומות מרובים, כולל אונליין.
 2. המסיכות ההיגייניות הינן מסיכות היגייניות המיועדות למנוע חדירה עבור חיידקים הנישאים באוויר ומתפקדת בתור מקור הגנה.
 3. עד כמה שאנחנו יודעים, חיות מחמד דוגמת חתול או כלב, לפחות תאורטית לא מסוגלות לחטוף או להעביר לאיש את וירוס הקורונה.
 4. מסכות לפנים עשויות להפסיק כמעט לגמרי את הנטייה לגעת עם הידיים בפנים.
 5. נגיף הCOVID-19 מועבר מאיש לרעהו ע"י התזת טיפות רוק תוך כדי שיעול, דיבור או שמא אפצ'י.
 6. לפני שנגיף הנגיף נחת אף בישראל, חבילה בעלת 10 מסיכות היגייניות פשוטות עלתה עשרה שקל, ואולם הביקוש הרב גרם להיעלמותן מהמדפים ובמשך זמן מסוים, סכום זה הספיק לרכישת שלוש מסכות פנים, ובמקרים רבים – מסכה בודדת ותו לא.
 7. אם עד עתה הייתה לנו בחירה אם לעטות מסיכת מגן כשאנחנו יוצאים מביתנו, כעת חל שינוי בהנחיות הממשלה וישנה הוראה לענוד מסכה בכל פעם שיוצאים לרחוב.
 8. מרבית אלו שנדבקים בקורונה אינם יראו סימני מחלה, לא ישימו לב ובשום צורה לא כנושאים את הנגיף, אולם הם מדבקים.
 9. חשוב להזכיר שנשמיות מגן עובדות בצורה יעילה במידה רבה יותר כשעונדים אותן בשילוב עם הקפדה בכל הנוגע להיגיינה ומתמידים בכך, כמו בעזרת שטיפת ידיים והימנעות ממגע בפה ויתר חלקי הפנים.
 10. מומלץ לעשות שימוש במסכות פנים בתקן של 95, כמו KN95, N95 ו-FFP2, כאשר יוצאים החוצה או מתקרבים אל בני-אדם. מסיכה לפנים חד פעמית
 11. השימוש במסכות מגן עם שסתום איננו מגן על הסביבה ובפועל פולט אוויר בצורה רגילה מהאדם שלובש אותה, אל הסביבה.
 12. בנסיבות קיצוניות, בהן אין מסכות פנים, אפשר לשקול בלית ברירה להשתמש במסכות לפנים שהכנתם בעצמכם.
 13. מסכות פנים KN95 נועדה לצמצם את חשיפת הלובש אותה לחלקיקים קטנים הנמצאים באוויר. נשמיות בתקן זה מסננות בהצלחה את רוב החלקיקים באוויר, כ-95% מסך החלקיקים הגדולים מ- 0.3 מיקרומטר. מסכת מגן יכולה להחזיק בשימוש של עד כ-9 שעות וניתן לעשות בהן שימוש חוזר. מסכה זו מספקת הגנה דו כיוונית, גם על האדם הלובש אותה ובנוסף על הסביבה וזהו בין היתר הדבר שהופך אותה למומלצת ביותר בנושא מגפת הCOVID -19.
 14. על פי הנחיות משרד הבריאות, כל האנשים מחויבים לעטות מסכות פנים בשטח הציבורי, ובמיוחד באזורים במסגרתם קיימת תנועה סואנת של אנשים – בכלל זה רשתות שיווק ובתי מרקחת, תחב"צ ואזורי עבודה.
 15. מסכת פנים נגד חיידקים, או שמא נשמית עם פילטר, מסוגלת לעזור בחסימת החיידקים אך למרבה ההפתעה היא פחות עוזרת למי שיש זקן. קראתם נכון – ענידת מסכות פנים ונשמיות איננה אפקטיבית לבני-אדם בעלי זקן או זיפים ארוכים.
 16. לפי מכון דוידסון, שבדק האם מסכות פנים, דוגמת מסכות מגן נשימתיות, מסייעות למי שחובש אותן להפיץ תחלואות ויכולות לשמש כמסכה נגד חיידקים, או מסכה לקורונה. על פי מאמר שפורסם על-ידם, הדבקה טיפתית מתבצעת באמצעות התעטשות או שיעול של אדם הנושא את הנגיף. על פי רוב נוצרות טיפות מספיק גדולות, שעלולות לעבור לאדם כלשהו (אם כי תיתכן גם הדבקה באמצעות משטחים).
 17. עוד טרם שמדברים על מסכה נגד חיידקים, יש לדאוג שמקפידים על כל כללי ההיגיינה -לפני הכל שטיפת ידיים לפחות פעם בשעה ואם מתעטשים, להקפיד להתעטש לתוך ממחטה או לכל הפחות לכיוון המרפק.
 18. מסכות פנים להגנה על דרכי הנשימה והפה יעילות כנגד חלקיקים הנישאים באוויר, אך אינן מסוגלות להגן מפני גזים ואדים, ובשל כך נמצאות בדרגה אחת מתחת למסכות גז ומסכות אב"כ כמו אלו שמשמשות את הצבא להתמודדות עם מתקפת חומרים כימיים.
 19. ארגון הבריאות העולמי הנחה שרק מי שנדבק בנגיף צריך לחבוש מסיכה, מתוך במטרה לצמצם את הפצת הווירוס שיש לו – או למטפלים רפואיים שבאים במגע קרוב עם בני אדם אחרים שנדבקו בנגיף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.